Uuden hallituksen ja puheenjohtajan terveiset

10.3.2026

Kinnarin Pesis 2006 ry:n vuosikokous valitsi 22.1.2026 seuralle uuden hallituksen, ja minulla on suuri kunnia aloittaa sen puheenjohtajana. Lämmin kiitos luottamuksesta – tartun tehtävään innolla ja syvällä kunnioituksella KiPen pitkää ja arvokasta juniorityötä kohtaan.

KiPen perustehtävä on vuosien ajan ollut selkeä: tarjota lapsille ja nuorille turvallinen, innostava ja laadukas ympäristö harrastaa pesäpalloa, kehittyä pelaajina sekä kasvaa hyvinvoiviksi yhteisön jäseniksi. Tämä ajatus ohjaa myös uuden hallituksen työtä.

Seuran visio vuosille 2026–2028 on vahva ja tulevaisuuteen katsova. Tavoitteenamme on, että jokaisessa ikäluokassa toimii elinvoimainen joukkue, ja että KiPe tarjoaa pesäpallon harrastus- ja kehittymispolun, jonka myötä jokainen voi edetä omien tavoitteidensa mukaisesti – harraste- tai kilpatasolla. Haluamme jatkaa seuran perinteistä roolia pelaajien kasvattajaseurana ja samalla varmistaa, että pesäpallon harrastaminen on Järvenpäässä helposti saavutettavaa, monipuolista ja suunnitelmallisesti johdettua.

Tärkeimmät arvomme – yhteisöllisyys, oikeudenmukaisuus, yksilön tukeminen, tasa-arvo ja tavoitteellisuus – näkyvät kaikessa toiminnassamme. Hallituksen tehtävänä on varmistaa, että nämä arvot toteutuvat kentillä, joukkueissa, valmennuksessa ja seuran arjessa joka päivä.

Uusi hallitus sitoutuu erityisesti:

  • juniori- ja harrastustoiminnan vahvistamiseen,

  • pelaaja- ja valmentajapolkujen kehittämiseen,

  • seurayhteistyön aktiiviseen rakentamiseen,

  • laadukkaan ja turvallisen toimintakulttuurin ylläpitämiseen, sekä

  • avoimen ja ajantasaisen viestinnän vahvistamiseen.

Vuosi 2026 on KiPelle myös erityinen: seura viettää 20. toimintakauttaan. Juhlavuoden aikana haluamme nostaa esiin seuran historiaa, tekijöitä ja yhteisöä – niitä kaikkia, joiden ansiosta KiPe on kasvanut vahvaksi ja lämminhenkiseksi junioripesäpallon kodiksi. Järjestämme kauden aikana juhlavuoden tapahtumia, joihin toivotamme koko pesäpalloperheen tervetulleeksi.

Kiitos jo nyt kaikille, jotka omalla panoksellaan tekevät seurastamme yhteisön, jossa jokaisella on mahdollisuus kehittyä, iloita ja kasvaa osana joukkuetta. Rakennetaan juhlavuodesta ja tulevista kausista yhdessä entistäkin vahvempia.

Leena Kämäri
Puheenjohtaja
Kinnarin Pesis 2006 ry

KiPe06 Hallitus 2026: (vasemmalta oikealle) Markus Lavonen, Timo Kaivonen, Leena Kämäri, Mika Ahvenainen, Riikka-Maria Slotte ja Kirsi Autio.